Vitaminlerin Beslenmedeki Önemi Nedir?


Vitaminler yaşam için gerekli organik maddelerdir. Bedenlerimizin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereklidir. Birkaçı hariç vücudumuz tarafından üretilemezler.
Vitaminler büyüme ve canlılığın devamı için gereklidir. Tüm doğal besinlerde bulunurlar. Vitaminleri besinlerden ya da diyet ürünlerden mutlaka almalıyız. Bütün gerekli vitaminleri almadan yaşamı sürdürebilmek imkansızdır.

Vitaminler Ne Değildir?
Vitaminler besinlerin yerine geçmez. Hiçbir kalori içermezler.
Protein, yağların, karbonhidratların yada başka besinlerin yerine geçmezler. Yani yemeyi durdurarak sadece vitamin alarak sağlıklı yaşamayı bekleyemeyiz.

Vitaminler Ne Yapar?
Vitaminlerin yüzlerce değişik fonksiyonu vardır.

Örnek:

  • Metabolizmayı hareket ettirir.
  • Metabolizmayı düzenler.
  • Kanama olduğunda pıhtılaşma sağlar.
  • Hücre büyümesini sağlar.
  • Siyah beyaz yerine renkleri görmemizi sağlar.

Vitamin Eksikliği Nedir?
Vücudumuz yeterli vitamin alamadığında vitamin eksikliği başgösterir. Bazı vitamin eksiklikleri o vitamini içeren besinler alınarak giderilebilir. Fakat bazıları hastalıklara yolaçar ve iyileşmesi zor komplikasyonlada neden olabilir.


Suda Eriyen Vitamin Ne Demektir?
Suda içinde eriyen vitaminlere suda eriyen vitaminler denir. Bunlar: B ve C vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta uzun süre depolanamazlar. Vücutta dolaşırlar ve ihtiyaç fazlaları böbrekler yoluyla dışarı atılır. Depolanamadıkları için günlük takviyeleri gereklidir.

Yağda Eriyen Vitamin nedir?
Yağda eriyen vitaminler karaciğerlerde ve vucütta yağ hücrelerinde depolanabilen vitaminlerdir. Vücut ihtiyaç duyduğunda depolanmış vitamini kullanır.
A, D, E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminler olup vücutta 6 aya kadar depolanabilirler.

Vitamin Takviyesi Gerekli midir?
Vitamin hapı almalı mıyız?
Vitaminleri almanın en iyi yolu doğal besinlerin yenmesi şeklinde alınmasıdır. Fakat yeterli vitamin alamadığınızı düşünüyorsanız vitamin alabilirsiniz. Vitamin alırken doktorunuza danışmalısınız, bazı durumlarda ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri alsanızda vücudunuz bu vitaminleri ememez. Bu durumda doktorunuzun önerileri önemlidir.


İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR