NEFRİT(BÖBREK İLTİHAPLANMASI) nedir? Nedenleri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi

Bu makalemizde nefrit nedir, nefrit nedir tedavisi, üremi nedir, nefrit korunma yolları, nefrit sindirim sistemi hastalığı mıdır, nefrit tedavisinde kullanılan ilaçlar, nefritin sebepleri, nefritin belirtileri, nefrit tedavisi gibi konuları ele alacağız.

Böbreklerin iltihaplanmasına nefrit adı ve verilir. Her 2 böbrekte idrar üretimi  yapan  yaklaşık 2 milyon küçük ünite (nefron) vardır. Sindirim yolları ile vücuda giren ve oradan kana karışan bula­şıcı hastalık mikropları, zehirlenmeler, prostat, hamilelik ve böbrek taşları gibi sebeplerle böbreklerin iltihaplandığı görülmekte­dir. İltihabın akut ve kronik tipleri olduğu gibi nefrotik sendrom denilen ayrı  bir şekli daha vardır. Akut nefrit adı verilen böbrek iltihabı titreme­ler, aşırı baş ve bel ağrısı, kusma, ateş gibi belirtilerle hastalık başlar. Halsizlik ve iştahsız­lıkla birlikte hastanın idrarı da bir miktar azalır. Akut böbrek iltihabı kimi bulaşıcı hastalıklardan, özellikle tifo hastalığı, kızıl, kızamık, grip, kabaku­lak diş eti iltihabı ve sinüzitlerden hemen sonra ortaya çıkabilir.  Bunların dışında arse­nik, kurşun ve cıva gibi zehirli maddeler yine böbreklerde bozukluklara sebep olur­lar ve nihayetinde nefrit meydana gelir.


Akut Nefrit Tedavisi
Hastaya tuzsuz bir diyet uygulanır,sıvı ve proteinli yiyecekler azaltılır,hastalığa sebep olan mikropla mücadele edilir,bir hafta sonra idrar tahlili yapılarak gelişmeler izlenir,idrar normale dönünceye kadar yatak istirahati verilir.

Kronik Nefritin Belirtileri
Akut nefritin tedavi edilmemesi halinde kronik nefrite döıiüşe­rek ağır neticeler doğurabilmektedir,hasta normalden fazla idrara çıkar,idrar sulu olup tuz kaybı vardır,kanda üre seviyesi artar,kansızlık ve yüksek tansiyon görülebilir.

Kronik Nefritin  Tedavisi
Vücutta artık azot birikmesini, su ve tuz kaybını asgari sevi­yeye indirici bir diyet uygulanır,
kan basıncını düşürücü ilaç verilir,nefrite yol açan asıl hastalıkla mücadele edilir.

Nefrotik Sendrom
Böbreklerin rahatsızlığı sonucu idrarla fazla albümin kaybı ol­duğu için kandaki protein seviyesi aşırı derecede düşüş gösterir. Dokularda su toplanarak şişlikler ortaya çıkar (ödem). En çok iki ila dört yaş arası erkek çocuklarda görülür.

Nefrotik Sendromun  Belirtileri
İdrarda aşırı derecede albumin,nefrotik sendrom genellikle şu hastalıklardan sonra ortaya çıkar:Akut nefrit, şeker hastalığı, ilaç zehirlenmeleri,yüz ve bacaklarda şişlikler.

Nefrotik Sendromun  Tedavisi
Nefrotik sendroma sebep olan hastalıkla mücadele edilir,ödem şişliklerini gidermek için diüretiklerle birlikte potas­yum tuzları verilir,sodyumsuz bir diyet uygulanır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR