OBEZİTE ŞİŞMANLIK


Bu makalemizde obezite nedenleri, obezite hakkında bilgi, obezite nedenleri ve sonuçları, obezite tedavisi, obezite nasıl tedavi edilir, obezite nedir nasıl mücadele edilir gibi konuları ele alacağız.

Obezite, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalık olup gelişen dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Vücut yağı normal erkeklerde ağırlığın %15-18’ini, kadınlarda %20-25’ini oluşturur. Erkeklerde bu oran %25’i, kadınlarda ise %35’i geçerse şişmanlık oluşur.  Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.Hangi durumlar şişmanlığa neden olur.

1-Fizik aktivite azlığı ve  hareketsizlik.
2-Beslenme alışkanlıkları ya da yağlı yiyeceklerle baslenme, aşırı yemek yeme.
3-Yaş ile birlikte artma
4-Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.
5- Alkol alanlarda şişmanlık daha fazla görülür.


     Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır.
     Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan birkaçıdır.

Kilo vermenin faydalarını sıralayacak olursak: Kalb hastalığı oluşma riski azalır,yüksek kan basıncı azalır,yüksek kan şekeri düzelir, yağlı karaciğer düzelir, uyku apnesi düzelir, kan yağları düzelir vs.

 

Yapılan çalışmalar şişmanlık oluşumunda kalıtım veya genetik faktörlerin % 25-40 oranında rol oynadığını göstermiştir. Şişman kişilerin çocuklarında şişman olmayanlara göre şişmanlık görülmesi 2-3 kat fazladır. Anne ve babanın her ikisinin şişman olması durumunda çocuklarının %80' ni erişkin yaşta şişmanlık gelişir.
     Sonuç olarak obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir.      Yapılan araştırmalara göre, obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır.

 

Siz de obez olup olmadığınızı aşağıdaki formüle gore hesaplayabilirsiniz.

 

BMI değeri=vücut ağırlığı (kg) / boy (m)2

 

18.5 altında BMI Zayıf

18.5 - 24.9 Normal Kilo

25.0 - 29.9 Fazla Kilo

30.0 - 39.9 Obez

40.0 'ın üzeri Morbid Obez

Bunun yanında şişmanlığın tipini anlayabilmek için bel çevresi ölçümü yapılmalıdır. Bel çevresi göbek hizasından yapılan bel ölçümüdür ve bu erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm ‘den fazla olursa risk taşır.

 

Şişmanlığın Tedavisi

 

1-Diyet
2-Egzersiz
3-Davranış tedavisi
4-İlaç tedavisi
5-Cerrahi tedavi


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZNot:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Zalime merhamet mazluma ihanettir.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR