PANİK ATAK HASTALIĞI

Bu makalemizde panik atak nedir, panik atak nasıl geçer, panik atak geçer mi, panik atak nasıl yenilir, panik atak tedavisi nasıl olur, panik atak nedenleri

Panikatak, başta "Panik Bozukluk" olmak üzere, birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda  (Tiroid bezinin aşırı çalışması, kan şekeri düşüklükleri, enfeksiyon hastalıkları, kansızlık gibi)  görülebilen; beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan; yoğun kaygı,  bunaltı, korku karışımı bir nöbettir. Panik atağı yaşayanların bazıları, o esnada kalp krizi geçirdiklerini ve öleceklerini hissederler.  İlk defa hayatla ölüm arasındaki o ince çizgide, kendisini ölüme yakın hisseden kişi, büyük bir  korku ve dehşet yaşar. Kimisi aklını kaçıracağını, felç geçireceğini, kontrolünü  yitireceğini, düşüp bayılacağını hisseder.

Panik atak geçtikten sonra; kişi büyük bir beladan kurtulmuş gibi hisseder. Müthiş bir yorgunluk,  isteksizlik, sese, gürültüye, kalabalığa, ışığa karşı tahammülsüzlük ortaya çıkar. Yatmak, dinlenmek  en iyi bir seçim olur. Panik atak yüzünden hiçbir şekilde kalpte, solunum sisteminde bir rahatsızlık meydana gelmez. Eğer panik atak uzun süre tedavi edilmezse psikolojik kökenli başka rahatsızlıkları meydana getirebilir. Eğer kişinin panik atak geçmişi varsa ve sizde o anda kişinin panik atak geçirdiğinden eminseniz ilk olarak o kişiyi rahat olabileceği ve etrafında onunla ilgilenen çok fazla kimsenin olmadığı bir yere götürün. Panik atak geçiren kişiye bunun 5 veya 10  dakika arasında geçeceğini söylemek, bunun yüzünden herhangi bir şey olmayacağını, sakinleşmesi gerektiğini söylemek ve nefes egzersizi yapmasını sağlamak çok yerinde ve rahatlatıcı bir davranış olacaktır.

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Çarpıntı, kalbin kuvvetli  ya da hızlı vurması
Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma,
Soluğun kesilmesi 
Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma
Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,
Uyuşma ya da karıncalanma
Üşüme, ürperme ya da ateş basması ,
Bulantı ya da karın ağrısı  
Terleme
Titreme ya da sarsılma 
Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu
Ölüm korkusu
Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme

Bir panik atakta bu belirtilerden en az  4 ya da daha fazlası bulunur. Bu bedensel duyumlar olağan dışı yoğunlukta hissedilir.

 

Panik Atağın Tedavisi Mümkün Müdür?

Yine yinelemek gerekirse; Panik Bozukluk, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Günümüz için etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki türlü tedavi vardır:

1. Psikoterapi Tedavisi (Özellikle Bilişsel-Davranışçı Terapi)

2. İlaç Tedavisi: (Beyin Sinir Hücrelerinde Bozuk Olan Hormon Faaliyetlerini Düzelterek Panik Atakları Önleyen İlaçlar, Panik Bozukluk Tedavisinin Bir Parçası Olarak Oldukça Etkili Olabilir.)

Bilinmesi gereken en önemli durumlardan biri; bazı panik bozukluk hastalarında sadece Psikoterapi tedavisi ile iyileşme sağlanır; fakat yaşanan yoğunluk ve şiddete göre bazı hastalarda kombin tedavi (Psikoterapi+İlaç) gereklidir. Hastaların bilmesi gereken; tek başına ilaç tedavisi hiçbir zaman tam bir iyileşme sağlamaz.

En İyi Sonuç, Bu iki çeşit tedavinin birlikte uygulanması ile alınmaktadır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR