SAÇ EKTİRME, SAÇ EKİMİ FUE NEDİR, FUT NEDİR?


Bu makalemizde fue saç ekimi, fut saç ekimi, saç ektirme yöntemleri nelerdir, fue saç ekimi nasıl yapılır, fue saç ekimi sonrası, saç ekim yöntemleri, saç ekimi hakkında bilgi, saç ektirme nasıl yapılır gibi konuları ele alacağız.

Saç ektirme sağlıklı ve güçlü saç köklerinin verici bölgeden genellikle başın arkasından alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye transfer edilmesidir. Yaşlılık, hormonal değişiklikler ve ailede kelliğe yatkınlık gibi birçok faktör saç kaybına sebep olabilmektedir. Saç kaybı ne kadar erken başlarsa, kellik gelişmesi de o kadar hızlı olmaktadır.2 tip saç ektirme metodu vardır.Bunlar FUE ve FUT olarak adlandırılır.

FUE yöntemi kullanılarak yapılan saç ektirmede ekilecek saçlar ense bölgesinden tekli ikili ya da daha fazla kıl kökü içeren deri parçaları şeklinde alınır. 1 mm lik özel iğneler ile cildin üst tabakası, kıl ortada kalacak şekilde kesilmekte ve yine özel aletlerle foliküler ünite, alttaki gevşek dokulardan hiçbirine zarar vermeden çıkarılmaktadır. Deri parçalarından kalan boşluk alanlar çok küçük olduğundan daralarak kendiliğinden iyileşir ve dikiş koymaya gerek kalmaz. Alınan bu greftler saçsız alanlarda açılan küçük yuvalara yerleştirilir. Bu yöntem ile vücudun birçok bölgesinden göğüs, karın, sırt vb. gibi bölgelerden verici olarak foliküler ünite elde edilebilir.

FUT yöntemi kullanılarak yapılan saç ektirmede ise ense bölgesindeki saçlı deriden olabildiğince büyük bir şerit çıkarılır. Şeridin çıkartıldığı yer estetik bir dikiş ile hemen kapatılır ve bu bölgede genelde görünür bir iz kalmaz. Alınan saçlı deriden mikrogreftler hazırlanır ve bu greftler saçsız alanlarda açılan küçük yuvalara yerleştirilir.

FUE yönteminde  ensede iz oluşmaması en önemli avantajlardan biridir. FUE de işlem süresi daha uzun olmasına rağmen bir seansta işlem bitirilebildiği gibi gerektiğinde seanslara ertesi gün veya bir sonraki gün veya herhangi bir gün devam edilebilir. FUE yöntemi daha kansız bir yöntemdir. FUT yönteminde ise alınan saç kökleri( ortalama 6-7 bin kök) saçsız alanları kapatacak kadar yeterli gelmez ise bir sonraki seans en erken 6 ay sonra yapılabilmektedir. Her iki yöntemde de işlemler lokal anestesi ile yapılır.

 

Saç Ekimi işlemi tamamlandıktan sonra, kişi evine dönebilir. İlk 2 gün saçlar yıkanmaz ve bu süreden sonra saç her gün özel bir madde ile yıkanır. Saç ekiminden birkaç gün sonra alın bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabilir, fakat bu geçici bir durumdur ve 1-2 gün içerisinde bu şişlik ve morluklar kaybolur. Yeni ekilen saçlar bir süre sonra dökülürler ve yaklaşık 3 ay içerisinde yeniden çıkmaya başlarlar. Saçlar alındıkları bölgedeki büyüme hızları ile saçın ekildikleri bölgede büyümeye devam ederler.


_______________________________________

SAÇ YAPISI
KEPEK VE KEPEKLİ SAÇLAR
YAĞLI SAÇLAR-SAÇ YAĞLANMASI
SAÇ DÖKÜLMESİ
SAÇ DÖKÜLMESİNİN sebepleri
ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ
ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ
KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ
KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ
SAÇ BAKIMI
SAÇ EKTİRME-SAÇ EKİMİ
KİMLER SAÇ EKTİREBİLİR?
SAÇ EKİMİ ÖNCESİ SAÇ TEDAVİSİ
SAÇ EKİMİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?
SAÇ EKİM MERKEZLERİİLGİLİ MAKALELERÃœCRETSÄ°Z KPSS VÄ°DEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR