SAÇIN YAPISI, SAÇIN ÖZELLİKLERİ


Bu makalemizde saçın yapısı nasıldır, saçın yapısı ve tabakaları, saçın özellikleri, saçın bölümleri, saçın biyolojik yapısı, saç yapısı nasıldır gibi konuları ele alacağız.

Saçlar keratin denen proteinden oluşmuştur. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Dokusu ne olursa olsun, insanın başında ortalama 90.000 ile 140.000 arasında saç teli bulunur. Saç telleri çok ince olduğu için en çok saç teli sarışınlarda bulunur. Sarışınlardan sonra koyu renk saçlı kişiler gelir. Kızıl saçlıların başında daha az tel bulunur ancak saç telleri kalın olduğundan, kızıl saçlı kişilerin saçları herkesden gürmüş gibi durur. Saç teli derinin en dış tabakası olan epidermisten çıkar. Bir tek saç telinin ömrü birkaç ayla birkaç yıl arasında değişir. Her telin ise kendine göre bir büyüme ve dinlenme evreleri vardır. Bu yüzden kimi mevsimler saçlarımız çok zor uzayabilmekte. Her gün belirli bir sayıda saç dökülmesi de son derece normaldir.

Saçın iki bölümü vardır


1- Saş kökü: Saç teli saç kökünden çıkar. Saç kökü kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüştür ve en uçta kalan kısmına “saç soğanı” denir. Saç soğanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini oluşturan melanosit hücreleri de bulunur. Saç soğanının en alt kısmında dermal papilla denen damar yumağı vardır. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir.

2- Saç gövdesi: Saçın derinin dışında kalan kısmına “saç gövdesi” denir.Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan maddeler ve sudan meydana gelir.

Saç gövdesi 3 tabakadan oluşmuştur


Medulla tabakası: En içte bulunur. Sadece uzun ve kalın saçlarda bulunur.
Korteks tabakası: Ortada bulunur. Keratin liflerden oluşmuştur.Saç teline esneklik, sağlamlık ve renk veren katmandır.
Kütikül tabakası: En dışta bulunur.Renksiz ve incedir.Ölü hücre kalıntılarının 89 kat halinde bir araya gelmesinden oluşmuştur. Saç korteksini korur.


_______________________________________

SAÇ YAPISI
KEPEK VE KEPEKLİ SAÇLAR
YAĞLI SAÇLAR-SAÇ YAĞLANMASI
SAÇ DÖKÜLMESİ
SAÇ DÖKÜLMESİNİN sebepleri
ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ
ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ
KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ
KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ
SAÇ BAKIMI
SAÇ EKTİRME-SAÇ EKİMİ
KİMLER SAÇ EKTİREBİLİR?
SAÇ EKİMİ ÖNCESİ SAÇ TEDAVİSİ
SAÇ EKİMİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?
SAÇ EKİM MERKEZLERİİLGİLİ MAKALELERÃœCRETSÄ°Z KPSS VÄ°DEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR