ŞARAP LEKESİ


Bu makalemizde Şarap Lekesi hastalığı, Şarap Lekesi tedavisi, Şarap Lekesi nedenleri, Şarap Lekesi lazer tedavisi, şarap lekesi nedir, yenidoğanda şarap lekesi gibi konuları ele alacağız.

Şarap lekeleri, genişlemiş kılcal damarlardan meydana gelir; en çok yüzde rastlanır. Lekelerin boyutu değişiktir; batan vücut yüzeyinin yarısı etkilenebilir. Bu geçici bir bozukluktur. Laser tedavisi tercih edilmesine karşın, bu tedavi ergen ve yetişkinlerde daha başarılıdır.

 

Doğum lekesi yeni doğanların %25 ‘ inde görülebilen damarsal bir rahatsızlıktır. En sık olarak ensede ve göz kapağında ortaya çıkar. Bu bölgedeki doğum lekesi genellikle okul çağına kadar kaybolur. Sağlık açısından herhangi bir risk taşımazlar.

 

Şarap lekesi 1000 çocuktan 3’ünde görülür. Genellikle doğumda veya hemen sonra ortaya çıkar. Şarap  lekesi pembe veya koyu mor renkte olabilir. Sıklıkla tek taraflı ortaya çıkar. En çok boyun ve yüzde görülür. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir. Zamanla renkte koyulaşmalar ve deride kalınlaşmalar olabilir. Bu tür doğum lekesinin çarpma veya vurma ile deride kanama riski vardır. Şarap lekesi olanlarda mutlaka  göz ve nörolojik muayene gereklidir. Çünkü göz ve beyinle ilgili problemler olabilir.

 

 

ŞARAP LEKESİ TEDAVİSİ

 

ŞARAP lekeleri lazer tedavisi ile giderilebilir.

 

Bu konudaki en etkin lazer flashlamp pulsed dye lazer’dir. Bazı vakalarda İntense pulsed light (IPL) etkili bulunmuştur.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZNot:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Zalime merhamet mazluma ihanettir.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR