SİROZ


Bu makalemizde siroz nedenleri, siroz nedir, siroz belirtileri, siroz hastalığı ile ilgili bilgi, siroz nasıl bir hastalıktır, siroz tedavisi gibi konuları ele alacağız.

Karaciğer vücudun kimya fabrikası gibi çalışan bir organdır. Kan şekerinin düzenlenmesinden, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüşmesine kadar bir çok görevi vardır. Başta alkol kullanımı olmak üzere hepatit türü hastalıklar sonucunda karaciğerin yapısı düzensizleşir ve hücreler hasara uğrar. Hücrelerin yok olmasıyla karaciğer küçülür ve görevini yerine getiremeyecek hale gelir. Ve böylece siroz hastalığı ortaya çıkar. Sirozlu bir karaciğer normal sağlıklı bir karaciğere gore küçülmüştür. Siroz genelde geriye dönüşümü olmayan, yani iyileşmesi mümkün değildir, şayet zamanında müdahale edilirse problemler azaltılabilir. Siroza genelikle alkol ve nadirense hepatit B, C ve D sebep olur. Safra yolları hastalıkları, iş gereği bazı kimyasal ilaçlarla temas halinde olma vs. siroza sebeb olan diğer nedenlerdir. Alkol veya hepatit nedeniyle karaciğerin dokusu bozulur ve dokunun aralarına yerleşen bağdokusu karaciğerin kendisini yenilemesini engeller ve ölen hücrelerin yerine sürekli bağdokusu hücreleri yayılır ve gelişir.

Sirozun Belirtileri

 

Yorgunluk ve güçsüzlük

İştahsızlık, bulantı, zayıflama

Kaşıntı

Dalak büyümesi

Karaciğerin yavaş veya normal dışı çalışması

Çok aşırı terleme ve bayılma krizleri

Nefes darlığı aşrı şişkinlik hissi

Sindirim zorluğu veya karaciğerde iç tıkanıklığı

Sirozun ilerleyen safhasında karaciğer iflaseder ve kişi ölebilir.

 

Sirozun Tedavisi

Tedavi sirozun nedenine ve evresine bağlıdır. Meydana gelen karaciğer hasarı geri döndürülemeyeceğinden, tedavide amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak ve meydana gelebilecek diğer komplikasyonları önlemektir. Alkole bağlı sirozun tedavisi yoktur. Yine de hastalığın erken tanısı sonucu alınan bazı önlemlerle hastalığın şiddeti azaltılabilir ve bazı belirtiler hafifletilerek hastayı rahatlatmak amaçlanır. Karında su birikmesine karşı idrar söktürücü ilaçlar kulanılır. Yüksek tansiyona karşı tetbir alınır. Karciğer transplantasyonu(nakli)son çaredir, fakat transplantasyondan sonra organın vücuda uyumu için ilaçlar alınır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR