SİVİLCE TEDAVİSİ


Bu makalemizde sivilce tedavisi kesin çözüm, akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, sivilce tedavisi roaccutane, sivilce neden oluşur, sivilce nedenleri gibi konuları ele alacağız.

Sivilce cildimizde bulunan yağ bezlerinin hastalığıdır. Yağ bezleri, avuç içi ayak tabanı ve ayak sırtı  hariç tüm vücutta mevcuttur. Yağ bezleri,  en çok oranda yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda bulunmaktadır. Bu bölgedeki yağ bezleri diğer vücut bölgelerine göre daha geniştir. Bu yüzden sivilce hastalığı en çok yüz ve sırt bölgesinde görülmektedir.

Sivilcenin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Derideki yağ bezlerinden artmış yağ üretimi sonucu meydana gelebilir.

Kılların deri yüzeyine açıldıkları alanda atılan ölü hücreler daha yapışkan bir hale gelerek bu delikleri tıkarlar.

Artmış veya dengesi bozulmuş erkeklik hormonu  salınımı

P.acnes denen bir bakterinin sivilce bölgesine yerleşmesi ise  deri yüzeyinin hemen altında iltihap, şişlik ve ağrıya neden olur.

Sivilceyi Sıkmak Doğru Mudur?

Sivilcelerin sıkılmaması gerekir. Sivilceleri sıkmak yağlanmanın diğer dokulara yayılmasına sebep olur. Buda ciltte iz kalmasına yol açar.Ve de eldeki bakteri vs. nin yüze bulaşmasına neden olabilir.

Sivilce Tedavisi

Sivilce etkili bir şekilde tedavi edilebilir ancak tedavi yavaş ilerler. Sivilce kesinlikle sıkılmamalıdır. Aksi taktirde ciltte iz kalabilir. Sivilce tedavileri sivilcenin tipine göre belirlenir. Sivilce tedavisinde dışardan porların tıkanmasını engelleyen ve bakterileri azaltan A vitaminli veya benzoyil peroxidli krem, jel veya losyonlar önerebilir.  Ayrıca çok yağlı ve baharatlı yiyecekler yememek gerekir. Sivilcede, ne kadar erken yaşta tedaviye başlanır ise o kadar olumlu cevap alınır. Tedavi mutlak olarak dermatolog tarafından düzenlenmeli ve doğru bilgilendirmeyle yapılmalıdır. Tedavi için kaybedilen süre, sivilcenin ilerlemesine ve bazen de geriye dönüşü mümkün olmayan izlerin gelişmesine neden olabilir. Uygun bir tedavi, iyi bir temizlik sistemi ile başlar. Sivilce sorunu yaşamış ve bunu doktorumun tavsiyeleri doğrultusunda Roaccutane adındaki ilacı kullanarak aşmış biri olarak sizlere söyliyeceğim kesinlikle bir cilt doktoruna gitmeniz gerekir. Söylediğim ilacın kiloya vs.’ye göre özel kullanım şartları var. Doktorunuzun belirleyeceği tedavi yöntemine göre ve de sizin için belirleyeceği dozlarda almanız gerekir. Hamile olan bayanların kullanması kesinlikle yasak olan bu ilacın doktor denetiminde faydalı olacağını söyliyebilirim.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR