TİFÜS

Bu makalemizde tifüs hastalığı nedir, tifüs belirtileri, tifüs nedenleri, tifüs hastalığı tedavisi, tifüs tedavisi gibi konuları ele alacağız.

İnsanlık tarihinin en eski hastalıklarından biridir.Tifüs, Riketsiya bakterilerinin etken olduğu bulaşıcı hastalıktır. Bitler aracılığı ile bulaşır. Açlık, yorgunluk, pislik, harpler, insanların toplu bir hal­de ve sıkışık durumda yaşamak zorunda kalmaları bulaşmayı kolaylaştıran ve hazırlayan sebepler arasındadır.

Tifüs Belirtileri 

Mikrop vücuda girip yayıldıktan sonra has­talık kırıklık, halsizlik, baş ve bel ağrıları ve ateş yükselmesiy­le başlar. Tifüs 12-14 gün devam eder. Dudakları kurur, dili paslanır, yüzü kızarır. 4-5 gün içinde derinin üzerinde ufak kırmızı lekeler ortaya çıkar. Bazı hastalarda, sayıklama, bağırma ve tuvaletini altına kaçırması görülür.

Tifüsün Tedavisi


Hasta sağlamlardan ayrılarak tedavi olunur. Yeni antibi­yotik ilâçların keşfinden sonra hastalığın tedavisi kolaylaşmış­tır. Sulu ve sindirimi kolay yiyecekler verilir. İyi beslenir. Ağızdan alamadığında damardan serum ve şekerli su verilmelidir. Vücut temizliğine çok dikkat edilir. Eşyaları, bulunduğu yer dezenfekte edilir.Doktorun vereceği ilaçların düzgün bir şekilde kullanımı ve hastaya iyi bakılma durumunda hastalık kısa bir sure içinde atlatılır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR