TIRNAK HASTALIKLARI


Bu makalemizde tırnak hastalıkları nelerdir, tırnak hastalıkları tedavisi, tırnak hastalıkları nasıl tedavi edilir, tırnak hastalıkları çeşitleri, tırnak şekil bozukluğu nasıl giderilir gibi konuları ele alacağız.

Tırnaklar, parmak uçlarını zedelenmeden koruyan, tutmayı kolaylaştıran deri ekleridir. Bütün bu işleri yapabilmek için tırnaklar, deriden gelişirken sert boynuzsu bir durum alırlar. Bu sert boynuzsu kısma 'Tırnak Plağı' adı verilir. Bu plak yarı saydam olup, altındaki olayları görmemize kısmen izin verir. Görünen pembe renk, plağın altındaki tırnak yatağına aittir.

Tırnakların şekli kişilere göre değişmekle birlikte, genellikle oval veya üçenimsi ekillerdedir. Tırnakların parmağın ucuna bakan kısmı serbesttir, iki yan ve dip kısımlarından deriye tutunmuştur. Ayrıca bütün tırnak plağı altındaki tırnak yatağına çok sıkı bir şekilde yapışıktır. Yerinden ayrılmaya çalışılırsa çok acı verir, bu nedenle de 'tırnak sökmek' acı vermenin, eziyet etmenin simgelerinden biridir.

Tırnak Batması

Tırnak şeklinin müsait olması ya da dar ayakkabı giyilmesi sonucunda gelişebiliyor. Basit tırnak çekimi ile genellikle düzelmiyor. Tırnak yatağının onarılması gerekebiliyor.

Kanca Tırnak

Tırnak şeklinin uca doğru kıvrılması ile gelişiyor. Zamanla tırnağın uç kısmı tam kapanıncaya kadar kıvrılabiliyor. Tırnak kesmek zorlaşıyor. Kemiğe baskı yaptığı için ağrıya neden oluyor, yürümeyi zorlaştırıyor. Tırnak yatağının düzetilme operasyonu ile düzelme sağlanıyor. Kanca tırnakta da tırnağın daha kıvrık çıkmasına yol açacağı için tırnağın çekilmesi önerilmiyor.

 

Kist ve Urlar

Uzmanlar tırnaklara bağlı rahatsızlığı olanlara şu öneride bulunuyor.

Her tırnak hastalığı mantardan kaynaklanmıyor. Bu yüzden her tırnak batması yada şekil bozukluğunda tırnak çekilmesi çözüm değil. Bazen sorunu daha da arttırır.Tırnak yatağının düzeltilmesi, tırnak çekilmesinden daha zor değildir, iyileşmede daha kolaydır. Hastalar tırnaklarının çekileceği endişesi ile hekime baş vurmaktan çekiniyorlar.

Tırnaklarında problemi olan kişilere vakit kaybetmeden hekime baş vurmalarını öneriyoruz.

Görüntü kozmotik süs unsuru olma dışında parmakların ucuna destek vererek hassas tutma ve dokunma hissini sağlama özellikleri olan tırnaklarda meydana gelen batma, şekil bozukluğu gibi hastalıklar zamanında hekime baş vurulmadığında bir sağlık soruna neden oluyor.Tırnak hastalıklarının büyük kısmı görüntü bozukluğunun dışında ağrı, yürüme zorluğu da yaptığında tedavi edilmeleri büyük önem taşıyor. Tırnak hastalıklarını ilaçla yada cerrahi yolla tedavi edilmelerine göre ikiye ayırmak mümkün.

 

İlaçla Tedavi Edilenler

En sık tırnak hastalığının onikomikoz denilen mantar hastalığı olduğunnu belirten Uzmanımız şöyle konuşuyor:

"Tırnaklarda renk değişimi ve kalınlaşma yapan bu hastalık yaşla birlikte artıyor. Tırnak hastalığında ailevi yatkınlık gözleniyor. Bulaşmadan çok kalıtımsal yatkınlık olan bu durumun tedavisi son derece kolay. Ağızdan alınan ilaçlarla 3-6 ay süren tedavi sonunda sorun yüzde 90’a varan oranda çözümlenebiliyor. Sedef hastalığı ve travmaya bağlı kalınlaşma ve şekil bozukluğu da sık görülen problemler arasında yer alıyor. Uzman kontrolü ve mikroskopik incelemeyle bunlar diğer hastalıklardan ayırt edilebiliyor."

 

El- Ayak Ve Tırnak Mantaları

Erkeklerde askerlik sırasında hastalığı kapmak, öyküde en sık karşılaşılan nedendir. Yurtlarda buna örnek bir başka toplu yaşam ortamıdır.

Duş, havuz, sauna, hamam gibi nemli ortamlar enfeksiyon ajanlarının rahatça barınabildiği mekanlardır. Ortak kullanılan ayakkabı, terlik, manükür ve pedükür yoluyla da bulaşabilir. Ayaklarda aşırı terleme mantara zemin hazırlar.

Tırnakların korunma ve bakımları için birkaç öneri
· Su, sabun, deterjanla yapılacak işlerde muhakkak eldiven kullanılmalıdır.
· Her yıkamadan sonra tırnaklar da, ellerle birlikte, iyice kurulanmalı ve koruyucu kremler sürülmelidir.
· Tırnak altında biriken kirler, yumuşak bir firça ve sabunlu suyla temizlenmelidir.
· Sıkı, sert ayakkabılardan kaçınmak gerekir.
· Yağlı cila sökücüler, daha az hasar yapar.
· Tırnak cilaları zararlı değillerdir, hatta tırnak direncini %5 kadar arttırırlar.
Takma tırnakların çok sıkı yapıştırılması ve uzun süre kalması, ciddi hasara yol açabilir.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR