TONİK, TONİKLE CİLT TEMİZLİĞİ


Bu makalemizde yüz toniği nasıl kullanılır, tonikle cilt temizliği nasıl yapılır, tonik nasıl kullanılır, tonikle yüz temizleme nasıl yapılır, toniğin faydaları gibi konuları ele alacağız.

Tonik, gözeneklerin içindeki kerotinöz materyali (ölü hücre atıkları) ve çözülmüş kiri giderir. Bir ölçüde gözeneği sıkıştırır, kan dolaşımını arttırır (cildi tazeler), cildi dezenfekte eder, leke oluşmasını önler ve tenin rengini açar. Süt ve tonik ikilisi, her mevsim ve yaşta, birlikte kullanılmak zorundadır. Çünkü bunlardan biri olmazsa diğerinin işlevi hiçbir işe yaramaz.

Tonikleme işlemi nasıl yapılmalıdır?

Yuvarlak temizleme pamuğu üzerine dökeceğimiz bir miktar toniği, göz ve ağzımız hariç, yüzümüzün iç kısmından dışına doğru kas istikametinde yumuşak hareketlerle uygularız. Sadece tonikle temizlik yapılırsa cilt tahriş olur. Bu nedenle süt kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Kısaca özetlersek, temizleme işleminde süt su, tonik ise sabun görevini üstlenerek derinliğine temizlik sağlar, içindeki besleyici madde cildi beslerken, sıkıştırıcı özlerle de gevşemiş gözeneği toparlamaya çalışır.

Tonikler alkollü ve alkolsüz olmak üzere ikiye ayrılır. Alkollü olanlar, yağlı ve akneli ciltlere verilerek fazla yağ dengelenir. Alkolsüz tonikler ise kuru ve hassas,olgun ciltlere verilir. Alkolsüz toniklerin içeriğinde papatya, melisa gibi cildi yumuşatıcı, sakinleştirici ve dezenfekte edici özler bulunur. Temizleme sayesinde cilt ipek gibi berrak olur.

Lavantalı tonik

Malzeme: Lavanta, melisa, papatya, hatmi çiçeği, yarım fincan saf alkol, içme suyu.

Uygulama: Kaynamış suyun içine birer tutam lavanta, melisa, papatya ve hatmi çiçeği atılır. 15-20 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra temiz bir kaba süzülür. Karışıma yarım kahve fincanı saf alkol eklenir. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.

Papatyalı tonik

Malzeme: Bir tutam papatya, 500 gr. su.

Uygulama: Papatya suda pişirilir ve buz kabına boşaltılıp, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Sıkıştırıcı özelliği vardır ve sarkmayı önler.

Dere otlu tonik

Malzeme: Bir demet dere otu, 25 gram badem yağı, bir şişe maden suyu.

Uygulama: Dere otu yıkanıp, mikserde çekilir. Bir kapak badem yağı ve maden suyu ilave edilir. Karışım buz kabına konup, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Cildiniz böylece daha sağlıklı, parlak ve canlı olacaktır.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR