TÜP BEBEK NEDİR, NASIL YAPILIR?


Bu makalemizde tüp bebek nedir, tüp bebek nasıl yapılır, tüp bebek özellikleri, tüp bebek nasıl yapılır aşamaları, tüp bebek ile ilgili her şey, tüp bebek nedir ve nasıl yapılır gibi konuları ele alacağız.

Normal cinsel birleşme ile erkek ve kadının çocuk sahibi olamaması sonucu uygulanan bir yöntemdir.Tüp bebek,  kadın ve erkeğe ilişkin üreme hücrelerinin vücut dışı şartlarda döllenme işlemidir. Bu yöntemde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki, uygun bir ortamda 48 saat bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar cenin olarak adlandırılır ve son hedef olan kadın rahmine yerleştirilir.

 

Ceninler rahim içerisine rahim ağzından ince bir katater ile yerleştirilir. Bu işlemler sonucu kadınların yaklaşık %50’sinde gebelik oluşur. Ancak bu gebeliklerin bir kısmı düşük ile sonlanır. Tedaviye giren çiftlerin uygulama başına yaklaşık % 40’ında çocukları olur. Bu oran birçok uygulama sonucu % 70 – 80’lere çıkabilir. Geri kalan % 20 – 30’luk grup modern tıbbın bütün olanaklarına rağmen günümüzde çocuk sahibi olamaz.

 

Tüp bebek yöntemlerinde çeşitli ilaçlarla (Gonal-F, Puregon, Menogon) kadının yumurtalıklarının uyarılması sağlanır. Yumurtalıkların uyarılmasının amacı, embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmektir. Çok sayıda ceninin rahim içine yerleştirilmesinin (cenin transferi) gebelik şansını artırdığı görüldü (gebelik oranları, bir cenin yerleştirildiğinde yaklaşık %10, üç cenin yerleştirildiğinde ise %40 -50 civarında).

 

Tüp bebekde son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon yöntemi, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde de  bir devrim olarak nitelendiriliyor.

_____________________________________________________________________
TÜP BEBEK İLE İLGİLİ DİĞER MERAK ETTİĞİNİZ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR