TÜP BEBEKTE BAŞARI ŞANSI


Bu makalemizde tüp bebekte başarı oranı, tüp bebekte başarı şansı, tüp bebekte başarı şansı nasıl artar, tüp bebek yüzde kaç tutar, tüp bebek tutma şansı, tüp bebekte ilk denemede başarı oranı gibi konuları ele alacağız.

Kadının yaşı

Uzun evlilik süresi

Erkek spermi ile ilgili bazı faktörler.

Hormonal faktörler

Üreme organları dışında bazı özel hastalıklar

Geçirilmiş eski hastalıklar

Daha önce gebelik olup olmadığı

Daha önce doğum veya düşük olması

 

gibi pek çok faktör tedavinin başarı şansını etkilemektedir.

 

Yumurta uyarılması, sperm sayısı, hareket ve kalitesi, hastanın yaşı, hormon profili ve rahim içi tabakasının düzgün uyarılması, transfer edilen embriyo sayı ve kalitesi, transferin kolay ve rahat olması, kanama olmaması, transfer sonrası koşullar ve düzenli uygulanan saf progesteron, Viagra ve benzeri ilaçlarla rahim içi tabakasının desteklenmesi başarıyı artırır. Tüp bebek / mikroenjeksiyon yöntemlerinde genellikle ortalama canlı gebelik oranı yüzde 35-45 arasındadır. Eve bebekle dönme şansı ise yüzde 20-25 civarında. Ancak yaş, transfer edilen embriyo sayısı, uygulama gereksinimine göre ayrım yapıldığında, başarı şansı yüzde 50-70'lere kadar değişiklik gösterebilir. Bu oranlar kafaları karıştırmamalıdır. Uygulama yapacak doktorun çifte ayrıntılı bilgi vermesi çok önemlidir.

 

Tüp bebek tedavisinde transfer sonrası artan iyi kalitedeki embriyolar dondurulup saklanabilir. Bu embriyolar ileride çözünüp, gebelik sağlamak için kullanılabilir. Dondurulmuş embriyolar kullanıldığında, kadının yumurta gelişimi için ilaç tedavisi almasına ve yumurta toplama işlemine girmesine gerek kalmaz. Başarılı bir embriyo dondurma programı, tüp bebek tedavisinin gebelik şansını artıran önemli bir uygulamadır.

 

 

Tüp bebek yönteminin başarı şansından bahsederken, öncelikle tedavi gören çiftin kendi özel şartlarını göz önüne almak gerekir. Bu şekilde bakıldığında, gebelik oranları bazı gruplarda % 5-10, bazılarında %25-40, bazı gruplarda ise % 50-70 olmaktadır. Çok küçük bir hasta grubunda ise gebelik elde etmek mümkün olmamaktadır.

Tabii, burada merkezlerin laboratuar şartlarının normal olduğunu varsayıyoruz. Tüp bebek merkezi nin laboratuar şartları da başarı sansını etkileyen önemli faktörlerdendir.

Tüp bebek uygulaması için belli bir gebelik şansının olduğunu biliyoruz, uygulamaların bir kaç kez denemesinde fayda vardır. Fakat, çiftin özel durumuna göre, 1-3 denemede gebelik elde edilemezse yeni bir denemeden önce durumun tekrar değerlendirilmesi, gerekiyorsa yeni tetkikler yapmak, ve çifti durumları ile ilgili daha ayrıntılı bilgilendirmek uygun olur.

_____________________________________________________________________
TÜP BEBEK İLE İLGİLİ DİĞER MERAK ETTİĞİNİZ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR