UYUZ

Bu makalemizde uyuz nedir, uyuz nasıl geçer, uyuz tedavisi, uyzuz tedavisi hakkında bilgi, uyuz nasıl bulaşır, uyuz insandan insana nasıl bulaşır gibi konuları ele alacağız.

Uyuz sarcoptes scabiei adlı bir parazitin etken olduğu yoğun kaşıntıyla seyreden bir hastalıktır. İnsandan insana direk temasla bulaşır. Her yaş grubunda raslanır. Kötü hijyenik koşullarda yaşayanlarda daha sık görülür.İnsanlarda hastalık yapan, parazitin dişisidir, erkeğinden çok büyüktür ve gözle küçük bir nokta gibi görülür. Bunlar derinin boynuzsu tabakasında yerleşirler, günde 1 mm yol açarlar ve bir yumurta yumurtlarlar.  

Bağışıklık sistemi normal olan hastaların vücudunda ortalama 10 ile 12 parazit bulunur. Geceleri artmaya eğilimli olan kaşıntı hastayı çok rahatsız eder.Kaşıntı genellikle enfeksiyon etkeni vücuda girdikten 2 ila 3 hafta sonra başlar.Kaşımanın yarattığı travma sonucu  çok sayıda  sayıda kaşıntı izi uyuz için tipik olan bölgelerde) karın kasıklar penis ve kadınlarda meme başlarında gözlenir. Saçlı deri boyun kürek kemikleri arası gibi bölgelerde uyuz paraziti yerleşmemektedir. Bu dağılımın sebebi ise bilinmmektedir.

Uyuzun kaynağı hasta insanlardır. Her ne kadar attan, koyundan bulaşma olabilirse de hayvanlardan geçen uyuz çeşitleri birkaç günden fazla yaşamamaktadır. Uyuz amili, insandan insana aynı yatakta yatmak ve sıkı temasla geçer. Dolaylı bulaşma çok nadir olur, çünkü uyuz amilleri, insan derisini ancak yatak hararetinde terk ederler.

Uyuz Tedavisi

Uyuzun tedavisi oldukça kolaydır. Dermatoloji uzmanına başvurularak tedaviye başlanır. Losyon, krem şeklinde ilaçlar kullanılır. Uyuz tedavisinde temizlik çok önemlidir. Kremler uygulanmadan önce banyo yapılarak vücut temizlenir. Daha sonra özellikle geceleri krem sürülür ve sabah tekrar banyo yapılır. Bu Kükürtlü kremler sürülür. Krem sürerken cildin kuru olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü krem, en az 8-10 saat vücutta kalmalıdır. Bütün vücuda krem sürülür. Ellerin yıkanınca tekrar krem sürülmelidir. Bu şekilde tedavi 10 gün sürer ve kontrole gidilir. Hastalığın seyrine göre tedaviye devam edilir. Tedaviden sonra ilk birkaç hafta kaşıntı devam edebilir.

Bazı vakalarda vücuda solüsyon sürülmesi önerilir. Yine krem gibi bu solüsyonda 8-10 saat vücutta kalmalıdır. Haftada bir kere gereken dozda uygulanır. Fazlası zarar verebilir. Ayrıca bu solüsyonun herkese uygulanmaz. Hamilelere, bebeklere, küçüklere, sinirsel bir hastalığı olanlara, bebek emziren annelere solüsyon uygulanmaz.

Uyuz tedavisinde bütün aile bireyleri tedavi edilmelidir. Hasta kişiyle yakın teması olanlarda tedaviye alınır. Ayrıca hastanın bütün eşyaları kaynatılır, yıkanır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR