VARİS


Bu makalemizde varis nedir, varis tedavisi, varis nasıl tedavi edilir, varis hastalığı, varis neden olur, varis nedenleri, varis belirtileri, lazerle varis tedavisi, varis nedir nasıl tedavi edilir gibi konuları ele alacağız.

Yüzeysel toplardamarların uzayıp büklümlü genişlemiş hale gelmesi varis olarak tanımlanmaktadır. Varis, hareketsiz yaşam tarzına sahip, bu şekilde uzun müddet ayakta duran ya da oturan kişilerde sık görüldüğü için mümkün olduğu kadar bu durumdan kaçınmak gerekir. Toplardamarlar  kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan  kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı  basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye  doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar  genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile  varisler oluşur. Varisli damarın içinde oluşan pıhtının bulunduğu yerde iltihap başlar ve bacakta çok ciddi düzeylerde ağrı,hassasiyet ve şişlik olur. Varisli bacakta toplar damarlar kanı yeterince rahat bir kalbe taşıyamadığından kılcal damar basıncı artar ve damar dışına sıvı sızıntısı olur bu da bacakta çeşitli düzeyde şişliklere(venöz yetmezlik)sebep olur. Varis tedavi edildiğinde ek bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geriler. Varis bulunduğu alanda ciltaltı destek dokusunu inceltir ve tedavi edilmezse cilt kağıt kadar incelir ve hassaslaşır incelen bu cilt kendiliğinden veya basit bir travmayla delinir ve kontrolü çok zor kanamalara sebep olabilir.

Varis Tedavisi

Varisin tedavisi varisin derecesine, tipine, hastanın şikayetine, isteğine ve ultrason bulgularına bağlı olarak ciddi değişiklikler gösterir. Hastanın tedaviden beklentisi, mevcut teknoloji donanımın, ekibin ve girişimi yapacak kişinin ultrason deneyimi gibi faktörler tedavinin başarısını belirleyen çok önemli faktörlerdir.Varis tedavisinde uygulanan bir kaç yöntem vardır. Bunlar skleroterapi,lazer,radyo frekans, cerrahi yöntemler. Lazerle varis tedavisi diğer tedavilerden farklı olarak fazla zaman harcamadan istenmeyen damarları ameliyatsız yok eden devrim niteliğinde bir yöntemdir. Lazer tedavisi hızlı, kolay ve bir öğle yemeği zamanı kadar bir vakitte kolaylıkla uygulanabilir. En güzeli de tedavi olduğunuzda derinizde herhangi bir hasar oluşmaz. Lazer tedavisinin FDA tarafından dermatolojik kullanımı onaylanmıştır. Lazer tedavisi yüz ve bacakta her türlü bölgeye rahatlıkla uygulanabilir. Acı hissi azdır. Bazen hassas kişiler için krem olarak local anestezik madde kullanılabilir. Tedaviden sonra makyaj yapılabilir. Erkek ve kadın herkese uygulanabilir.İnce damarlar için düzelme hemen görülebilirken ,büyük damarlar için sonucu 1 ayda ancak görebilirsiniz. İşlemden hemen sonra geçici ödem ve kızarıklık olabilir.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR