YÜZ FELCİ


Bu makalemizde yüz felci neden olur, yüz felci geçer mi, Yüz Felci nedir, yüz felci kaç günde iyileşir, yüz felci tedavisi, yüz felci nasıl tedavi edilir, yüz felci belirtileri, yüz felci nedenleri, yüz felci egzersizleri, yüz felci geçirenler ne yapmalı

Yüz felci ilerleyici bir hastalıktır ve maksimum şiddetine birkaç saat ya da günde gelir.  Sıklıkla soğuk ve rüzgar sonrasında gelişen bir hastalıktır.  Bir iki gün öncesinde kulak arkasında ağrı oluşur.Yüz kasları beyinden 7. sinir tarafından idare edilir. Bu sinir görevlerini yapamazsa yüz kaslarında felç görülür. Yüz felci ağzın bir kenarının sarkması veya göz kapaklarının kapanmaması gibi durumlarda kendini gösterebilir. Bunun sebebi sinirlerin iltihaplanması gibi geçici basit nedenler olabilir ya da  daha tehlikeli olabilen beyin merkezindeki bir arıza olabilir. Yüz, dil ve ağız kaslarını yönlendiren nervus facialis'teki problemler felce neden olur. Yüz felçi her yaşta görülebilir.Yüz felci tanısı için hastanın istemli ve istem dışı yüz hareketleri dikkatli bir biçimde tedavi edilir. Alın, gözkapakları, burun deliği ve ağız kaslarının gerginliğinde ve kasılmasında azalma olup olmadığı araştırılır. Hastanın alın kaslarını hareket ettirememesi yüz sinirinin üst bölümünün felcini düşündürür; bu durumda tam bir nörolojik muayene yapılaması gerekir. Sinirdeki hasarın kolay iyileştirebilir olup olmadığını saptanması tedavi açısından büyük önem taşır. Elektrodiyagnostik incelemeler aracılığıyla felcin şiddeti genellikle anlaşılabilir. Yüzün bir tarafında tam bir felç görünmüyorsa nöropraksinin söz konusu olduğu kabul edilebilir.

Yüz Felci Tedavisi

Hastaların %80 gibi bir oranı 2-3 haftada iyileşir.  Bunlar haricinde %10'luk kısmın iyileşmesi bir yıla kadar sürebilirken %10'luk  kısım ise iyileşemez ve yüzde sinkinezi gelişir.  Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Bunlara ek olarak yüz kasları üzerine masaj yapılması, sıcak uygulamaları, yüz kaslarını hareket ettirmek için sakız çiğnenmesi de yararlı olabilmektedir.Bazı ender durumlarda amaliyat da yapılabilmektedir.

Yüz felci egzersizleri

Ayna karşısında yapılması önerilir.
1-) Dudaklar kapalı iken ağız öene doğru büzülür.
2-) Dudakları açarken agız büzülür.
3-) Agız önce büyük O olacak sekilde, sonra yavas yavas küçük o'ya dogru küçültülür.
4-) Yanaklar içeri çekilir.
5-) Gözler kapalı ve ağız iyice açılır.
6-) Dişler gösterilir.
7-) Üst dudak alt dudağın üstüne çekilir
8-) Alt dudak üst dudagın üstüne getirirlir.
9-) Alt çene kaldırılır ve ağız açık tutulur.
10-) Islık çalınması da iyi gelir.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR