ZATÜRRE

Bu makalemizde zatürre bulaşıcımıdır, zatürre nedir, zatürre belirtileri, zatürre nedir nasıl tedavi edilir, zatürre tedavisi, zatürre tedavisi ne kadar sürer, zatürre kaç günde geçer, zatürre hastalığı gibi konuları ele alacağız.

Alt solunum yolu hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıkların arasındadır. Akciğer iltihabı olarak tanımlanır. Kış mevsiminde artış gösteren Zatürre (Pnömoni) bir veya birkaç akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan, daha çok küçük çocuklarda, ileri yaştakilerde ve kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreden ve bazen ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır. Zatürre hastalığında, akciğerlerde bulunan hava keseciklerinin iltihabi bir sıvıyla dolduğunu ve akciğerlerin oksijen alışverişi bozuluyor. Hastalık; bakteriler, virüsler, mycoplazma, pnömosistis gibi mikroorganizmalar ile görülüyor.

Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ağrısı artar ve sırta, kürek kemiğine doğru yayılır. Bunun dışında  bel ağrısı çok sık karşılaşılan bir bulgudur. Nefes alıp verirken ve öksürürkenoluşan belirtileri sıralarsak:

1-Şiddetli baş ağrısı ile baş dönmesi

2-Hızlı solunum, endişelenme ve bayılacağını hissetme

3-Boğazda, kaslarda ağrı olması

4-Nefes alıp verirken sırtta batma tarzında bir ağrı

5-Dudakların morarması ve dudaklarda uçuk tarzı yaralar meydana gelmesi

6-Dalgın ve yorgun bir halde olma, söylenenleri algılamada zorluk çekme

7-Çok fazla su içme isteği ve idrar miktarının azalması

8-Çok şiddetli ve ilerlemiş vakalarda koma hali görülür.

Zatürre Tedavisi
Hastanın şikayetleri ve yapılacak fiziki muayene sonrası büyük ölçüde tanı konur. Doktor akciğerleri dinlediğinde solunumun anormal olduğunu anlar. Solunum sırasındaki ses değişmiştir. Bunun dışında akciğerin filminin çekilmesi tanı için önemlidir. Ayrıca yapılacak kan sayımı kanda bakterinin araştırılması bazı testler kesin tanı konmasını sağlar.
Zatürrenin tedavisi hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Hastalığın hafif seyrettiği hastalarda antibiyotik kullanımı ve balgam yumuşatıcılarla hem hastalık tedavi edilir hem de hasta rahatlar. İlaçlar enjeksiyon yoluyla ya da ağızdan verilerek uygulanır. 2-3 gün sonra yapılacak kontrollerle hastalığın seyri hakkında bilgi elde edilir.
Hastalığın ağır seyrettiği durumlarda kişinin hastaneye yatırılması gerekir. Yaklaşık 10 gün süren bir tedavi uygulanır. Hastanın durumuna göre bu tedavinin süresi uzatılır ya da kısaltılır. Gerekirse oksijen desteği ile hastanın solunumu kolaylaştırılır. Damardan antibiyotik ya da sıvı verilir. Zatürre aşısı ise özellikle kalp, akciğer, kan , böbrek ve diyabet hastaları, dalağı alınmış kişiler, 65 yaşın üzerindekiler ve bakımevi gibi yerlerde yaşayanlar gibi yüksek risk taşıyan kişilere yapılıyor.

Zatürre Nasıl Bulaşır?

Zatürreye neden olan bakteriler, yakın temas sonucu, solunumla beraber vücuda alınır. Üst solunum yollarında, burun ve ağzın birleştiği yerde yerleşip çoğalırlar. Burada gruplar halinde yer alırlar. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu halde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma ihtimalinin fazla olduğu yerlerdir.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR